نگاهی به عکس ها؛ یک زن با یک دوربین چه کارها می تواند بکند (به همراه نگاهی به عکس های فرانسیس جانستون)

اهمیت زنان عکاس بسیار بیشتر از آن است که بتوان بر مبنای یک برآورد آماری مستقیم آن را فهمید. در طول تاریخ، نفس حضور زنان عکاس در مقایسه با تعداشان مهمتر بوده است. اگرچه هرگز قوانین کسب مجوز یا اتحادیه های صنفی عملا تبعیضی برای زنان عکاس ایجاد نکرده اند ولی سایه تبعیض جنسیتی در تمام حوزه های بشری چه خواهی چه نخواهی بوده و است. در این حین عکاسان زن برای دستیابی به آمادگی فنی و تخصصی، چندان هم راه سخت و دشواری نداشته اند به نحوی که درهای این رسانه به روی کسانی که قادر به کسب درجات تحصیلی و دانشگاهی نبوده اند همیشه باز بوده است و به صورت تجربی میتوانند راه خود را باز و به پیشرفت برسند.

             مخلوط کردن کود

مطمئنا فرانسیس جانستون زن منفعلی نبود. او در میان عکاسان، زنی مستقل و قوی و تنها فرزند خانواده هنرمند خودش بوده است. مادرش یک روزنامه نگار و دخترش عکاس رسمی کاخ سفید بود. او قبل از کشف استعدادش در عکاسی مقاله می نوشت و از اولین زنانی بود که تحصیلات دانشگاهی در رشته هنر را ادامه داد.

آنچنان که جان سارکوفسکی در مورد فرانسیس می گوید: در عکسهای او هیچ سر و دستی در خلال نوردهیهای طولاتی حرکت نمی کند؛ هیچ آدم تک رو و بی اضباطی در جلوی دوربین ادا و اطوار در نمی آورد. هیچ وسیله صحنه ای و هیچ موضوعی، هر قدر هم که جالب باشد نمی گذارد که او از سطوح موجز، فشرده و تخت ترکیب بندی هایش تخطی کند. چه بسا تابلوهایی که او بدقت ساخته، براحتی و به گونه ای مضحک، دروغین و ساختگی به نظر بیایند، سوای اینکه فرانسیس آنها را به نحوی حیرت انگیز و عالی ساخته و پرداخته است. او به زندگی نظم بخشیده تا آن حالتی را وانمود کند که با معیارهای شخصی اش منطبق است. اینکه جانستون از عهده چنین کار غیر عادی و عجیبی بخوبی برآمده، ضرورتا اعتبار آن معیارها را- جز برای مقاصد شخصی او- اثبات نمی کند، اما این امر بی تردید نشان می دهد که جانستون هنرمندی  فوق العاده و قهار بوده است.

Frances Benjamin Johnston 3

فرانسس در طول زندگی اش عکس های مستند گونه ای از  کارگران معدن زغال سنگ، آهنگران و کشاورزان گرفت. عکس های مستند او کمک شایانی به مستند نگاری تاریخ کرده است. اگر چه فرانسیس هم به خاطر عکس های مستندش معروف شد و هم به خاطر عکس های پورتره ای که گرفت.

فرانسیس، طلایه دار کمپین معرفی زنان عکاس در ایالت متحده بوده و پیشرویی که به حق بهترین الگو برای زنان می توانست باشد. شجاعتی در تهیه عکس های مستند داشت که گاه یک سر و گردن از عکاسان مرد هم بالاتر رفته است. دقت، نظم و ترکیب بندی ریزبینانه ای که فرانسیس در تهیه عکس هایش داشت مثال زدنی است و به عقیده، فرانسیس برای هر نقطه از عکس هایش فکر کرده و وسواس به خصوصی داشته است.

در مورد فرانسیس جانستون

قسمتی از متن بر گرفته از کتاب نگاهی به عکس ها نوشته جان سارکوفسکی

عنوان مقاله برگرفته از مقاله فرانسیس جانستون در تاریخ ۱۸۹۷ به نام What A Woman Can Do With A Camera می باشد.

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...