تجسم آثار هنری با لمس آنها؛ هدیه تکنولوژی پرینت سه بعدی به نابینایان

تازگی خبری خوش برای کسانی که قدرت بینایی ندارند و از دیدن کارهای هنری محروم هستند آمده است. از این به بعد با تکنولوژی پرینت سه بعدی، آنها می توان با لمس آثار هنری پی به ارزش بالای این مصنوعات دست بشری ببرند.

فرض کنید که فردی نابینا با لمس تابلو مونالیزا و با ترسیم اشکال و پستی و بلندی ها صورت این اثر تاریخی، آن را در ذهن خود مجسم می کند. البته که شاید آنها با لمس هر نقطه از اثر هنری حس بهتری نسبت به انسان های بینایی داشته باشند که فقط به نگاه گذرا به آن اثر اکتفا می کنند. آنها با این کار هر حرکتی که دست هنرمند برای خلق آن اثر انجام داده را دنبال می کنند. مجسم کردن نقطه به نقطه و حس تمام اجزای یک اثر هنری، تجربه ای است که افراد نابینا با استفاده از این تکنولوژی خواهند یافت در حالی که ما در مورد بسیاری از جهات و زوایای آن اثر سرسری گذر کرده ایم. آنجاست که گاهی اوقات، دلمان برای حس لامسه تنگ می شود.

پرینت سه بعدی

تکنولوژی پرینت سه بعدی، آن چیزی است که به کمک نابینایان می آید. با این روش می توان طرح آثر هنری را به آن داد و خروجی آن به صورت سه بعدی تحویل گرفت. در این پروژه حین لمس اثر هنری توسط نابینایان، اطلاعاتی هم درباره آن آثار به شکل صوتی برایشان پخش می شود.

 


 

پرینت سه بعدی، تجربه ای در ترسیم آثار هنری در ذهن افراد نابینا به آنها می دهد که ما هیچ گونه نمی توانیم آن را تصور کنیم.

 

منبع: ویدئو برگرفته از سایت تک اینسایدر

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

یک بازخورد

  1. بیانی گفت:

    بسیار عالی، هدیه شگفت انگیزی می تونه باشه. سپاس.